Ogar polski

Ogar polski jest rodzimą rasą psów gończych, z jednej strony bardzo starą a z drugiej całkiem nową. Ogary były bardzo popularne w Pierwszej Rzeczypospolitej i w okresie zaborów (pod zaborem rosyjskim), jednak w granicach Polski po II wojnie światowej praktycznie ich nie było. Dopiero pod koniec lat 50-tych XX wieku zostały sprowadzone do polski pierwsze cztery ogary dając początek współczesnej hodowli ogarów polskich.

Ogary zostały wyhodowane jako psy gończe do polowań w lasach. Choć cenimy tradycje i cieszymy się, gdy psy mogą pracować z myśliwymi, to mamy też wizję współczesnego ogara. Chcemy, żeby nasze ogary były psami współpracującymi z człowiekiem w różnych dziedzinach, również takich jak psie sporty czy detekcja zapachów. Uważamy, że te piękne i mądre psy doskonale odnajdą się w pracy z człowiekiem nie tylko na polowaniu, ale we wszystkich dyscyplinach, gdzie wymagana jest doskonała kooperacja na linii pies-przewodnik.

Czy Ogar Polski jest psem dla Ciebie?

Ogary są doskonały psami dla osób aktywnych. Długie spacery, wspólne bieganie czy wycieczki konne lub rowerowe będą dla każdego ogara przyjemnością. Chętnie podróżują ze swoimi opiekunami, są otwarte i przyjacielskie w stosunku do ludzi. Te wrażliwe psy potrafią nawiązać fenomenalną więź z przewodnikiem i są cudownymi przyjaciółmi. Jednak żywiołowość ogarów może być nieco przerażająca dla małych dzieci. Trzeba też pamiętać, że ogary są psami stosunkowo dużymi, więc z łatwością mogą przewrócić małe dziecko.

Odnajdują się równie dobrze w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu. Jeśli każdego dnia mają zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu z możliwością eksploracji i zajęcia umysłowe (węszenie), to w domu po prostu śpią.

Ogary chętnie i szybko się uczą. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy myśliwskie wyhodowane do pogodni za zwierzyną i samodzielnej pracy. Instynkt jest u nich bardzo silny, więc trzeba zwrócić szczególną uwagę na naukę przywołania. Jeśli nie będą miały zaspokojonych potrzeb związanych z eksploracją, to będą miały skłonność do ucieczek.

Są to psy dość proste w codziennej obsłudze. Sierść ogara nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji. Nie gubią dużo sierści i w zasadzie można się ograniczyć do regularnego obcinania pazurów. Minimalne koszty utrzymania dorosłego psa (październik 2023) wynoszą około 350 zł miesięcznie – w tym jest uwzględniona dobra karma oraz tabletka na kleszcze, którą trzeba podawać przez cały rok. Są to stałe koszty, które będzie trzeba ponosić. Do tego dochodzą szczepienia, odrobaczenia, badania profilaktyczne i oczywiście leczenie w razie potrzeby.

Sprawdź czy Ogar Polski jest psem dla Ciebie
Mieszkanie czy domObojętne
MiastoTak
Styl życiaAktywny, wskazane długie spacery w terenie.
DzieciTak, ale raczej starsze.
UżytkowośćPsie sporty, nosework, mantrailing, myślistwo
Inne zwierzętaZależy od socjalizacji i wychowania. Są to psy o silnym instynkcie łowieckim.
SzkolenieSzybko i chętnie się uczą nowych rzeczy i podążają za przewodnikiem. Naukę przywołania i chodzenia na smyczy należy zacząć jak najwcześniej.
Koszt utrzymaniaOkoło 350 zł miesięcznie + ewentualne koszty weterynaryjne.
ZdrowieTrzeba zwracać uwagę na zdrowie oczu.
PielęgnacjaNie wymagają szczególnej pielęgnacji.
WadyMocno się ślini.
Skłonność do ucieczek jeśli nie ma odpowiednich spacerów.
Wymaga długich spacerów i możliwości wybiegania się.
Lubi kopać.
Silny instynkt pogodni za zwierzyną.

Nasze ogary

WAĆPANI BALBINA z Poniatowskiego Dworku (FCI)

SUKA HODOWLANA

Osiągnięcia na wystawach:

  • Champion Polski
  • Grand Champion Polski – w trakcie
  • Interchampion – w trakcie

Ładnie zbudowana, smukła suka, o suczej głowie i doskonałej linii górnej. Doskonały, wydajny ruch.

Bardzo utalentowana węchowo i chętnie pracująca suka. Fantastycznie współpracuje z człowiekiem i lubi się uczyć nowych rzeczy. Ma zaliczone testy zapachowe Polskiej Ligii Nosework. Mimo niewielkiej liczby treningów świetnie sobie radzi w detekcji. Jest bardzo zorientowana na człowieka, chętnie podróżuje i towarzyszy swoim ludziom.

Rezerwacja szczeniąt

Zanim zdecydujesz się na psa musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Pies żyje kilkanaście lat, a jego utrzymanie kosztuje kilkaset złotych miesięcznie. Do tego dochodzą koszty leczenia, gdy zachoruje. Czy jesteś gotowy na takie wydatki?
  2. Każdy pies potrzebuje codziennych spacerów, najlepiej swobodnych i kontaktów z innymi przedstawicielami gatunku. Czy będziesz mieć czas i ochotę wychodzić z psem przez okrągły rok?
  3. Trzeba rozważyć kwestie wakacji. Nie wszędzie można zabrać ze sobą psa. Czy masz pomysł na zapewnieni opieki dla zwierzaka podczas wyjazdów?

Jeśli mimo wszystko jesteś zdecydowany, to zapraszamy do wypełnienia ankiety lub kontaktu telefonicznego.

Wypełnienie ankiety nie jest równoznaczne z rezerwacją szczeniaka.