Owczarek podhalański

Owczarki podhalańskie zostały wyhodowane jako psy pasterskie stróżujące. Przez lata pełniły rolę strażników owiec wypasanych na halach. Dobrze wprowadzone do stada czują się jego częścią i będą strzegły przed drapieżnikami. Jednak podhalany sprawdzają się nie tylko w pracy przy stadzie. Te piękne psy dobrze odnajdują się w roli psów rodzinnych, a do swoich ludzi (również małych) mają anielską cierpliwość.

Trzeba jednak pamiętać, że owczarek podhalański nie zawsze odnajdzie się dobrze w mieszkaniu. To duży pies z gęstą sierścią i podszerstkiem, który nie lubi wysokich temperatur i ciasnych pomieszczeń. Poza tym, jak każdy pies stróżujący jest dość głośny i wymaga bardzo starannej socjalizacji.

W Zielonej zagrodzie owczarki podhalańskie pracują przy stadzie alpak oraz kóz i są jednocześnie członkami rodziny. Nasze psy są dobrze nastawione do ludzi i kochają dzieci (nie tylko “własne”), a przy tym nie zapominają o swojej naturze stróża.

Czy Owczarek Podhalański jest psem dla Ciebie?

Podhalany to fantastyczne psy dla osób spokojnych, które pragną psiego towarzysza o zrównoważonym temperamencie. To bardzo oddane, ale samodzielne psy. Wymagają przede wszystkim zbudowania odpowiedniej relacji z człowiekiem i konsekwentnego wychowania.

Owczarki podhalańskie chętnie towarzyszą swoim ludziom ale nie potrzebują stałej obecności przewodnika. Owczarek podhalański jest dla swojego człowieka wiernym i oddanym przyjacielem. Doskonale odnajduje się w rodzinie, nawet tej z mniejszymi dziećmi. Nie wymaga szczególnej aktywności, ale jak każdy pies potrzebuje codziennych spacerów.

Szkolenie podhalanów jest tak naprawdę wychowaniem. Typowe szkolenie z posłuszeństwa słabo sprawdza się przy tej rasie. Jednak na ułożenie owczarka podhalańskiego trzeba poświęcić sporo czasu. Bardzo ważne jest ustalenie jasnych reguł i granic, których wszyscy przestrzegają. To samodzielne psy, które mają skłonność do testowania swoich przewodników i sprawdzania czy zasady są wciąż aktualne.

Dobrze wychowany owczarek podhalański jest zrównoważony i bardzo przywiązany do swojej rodziny.

Sprawdź czy Owczarek Podhalański jest psem dla Ciebie
Mieszkanie czy domRaczej dom, a jeśli mieszkanie to odpowiednio duże, żeby pies miał miejsce dla siebie
MiastoTak, choć tereny podmiejskie i wieś będą zdecydowanie bardziej odpowiednie
Styl życiaObojętne
DzieciTak
UżytkowośćOchrona stada, mantrailing, nosework
Inne zwierzętaSwoje “stado” bardzo szybko akceptują niezależnie od gatunku. Natomiast nad relacjami z obcymi zwierzętami trzeba od początku pracować.
SzkolenieOd początku trzeba konsekwentnie wychowywać i uczyć zasad panujących w domy. Bardzo ważna jest socjalizacja z innymi psami i ludźmi.
Koszt utrzymaniaOkoło 400 zł miesięcznie + ewentualne koszty weterynaryjne.
ZdrowieJest to duża, szybko rosnąca rasa, więc koniecznie trzeba zadbać o stawy.
PielęgnacjaTrzeba wyczesywać podszerstek, zwłaszcza w okresie zmiany okrywy włosowej (wiosna i jesień)
WadyGubi sporo białej długiej sierści oraz przynosi na niej bardzo dużo błota.
Znudzony będzie niszczył.
Wymaga dużo czasu na wychowanie i socjalizację.
Źle prowadzony staje się nieposłuszny i może być agresywny.

Nasze owczarki podhalańskie

LUBIŚ z Rogalowego Gaju (FCI)

REPRODUKTOR

Badania stawów: HD A, ED 0/0

Osiągnięcia na wystawach:

  • Champion Polski
  • Champion Litwy
  • Zwycięzca Litwy 2023
  • Zwycięzca Rasy, Zwycięzca Płci Przeciwnej, Najpiękniejszy Pies Grupy 1 (Best of Group – lokata 1)

Średniej wielkości samiec, o prawidłowych proporcjach i pięknej samczej głowie.

Pies o mocnej psychice i typowym dla rasy temperamencie z silnym instynktem stróżowania. Stabilny i zrównoważony.Bardzo dobrze pracuje przy stadzie, ale również doskonale odnajduje się w pracy z ludźmi. Pomaga nam przy zajęciach edukacyjnych w Akademii Bystrego Dzieciaka.

Na wystawach sędziowie doceniają go za piękny, harmonijny ruch, doskonałą linię górną. Chwalą również głowę i doskonałej jakości szatę.

CLARA Spiska Watra (FCI)

SUKA HODOWLANA

Badania stawów: HD A, ED 0/0

Suka bardzo przywiązana do rodziny, o wesołym usposobieniu i typowym dla rasy temperamencie. Chętnie podąża za człowiekiem, dobrze dogaduje się ze wszystkimi zwierzętami w stadzie. Nieufna względem obcych, z niesamowitym instynktem macierzyńskim, niezwykle opiekuńcza względem wszystkich szczeniaków.

Sędziowie chwalą ją za bardzo mocny pigment, piękną głowę, doskonały format, piękny ruch i dobrą linię górną.

LIPTON z Rogalowego Gaju (FCI)

Mocnej budowy samiec, o przepięknej samczej głowie i masywnej sylwece.

Niezwykle sympatyczny i przyjacielski pies. Uwielbia kontakt z ludźmi, głaskanie, mizianie i przytulanie. Bardzo cierpliwy do dzieci. Chętnie nawiązuje kontakt z nowo poznanymi osobami i od razu dopomina się od każdego pieszczot.

Najchętniej pracuje w towarzystwie człowieka. Mimo że kontakt z przewodnikiem jest dla niego niezwykle ważny, potrafi pracować również samodzielnie. Dobrze współpracuje z innymi psami przy pilnowaniu stada.

Rezerwacja szczeniąt

Zanim zdecydujesz się na psa musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Pies żyje kilkanaście lat, a jego utrzymanie kosztuje kilkaset złotych miesięcznie. Do tego dochodzą koszty leczenia, gdy zachoruje. Czy jesteś gotowy na takie wydatki?
  2. Każdy pies potrzebuje codziennych spacerów, najlepiej swobodnych i kontaktów z innymi przedstawicielami gatunku. Czy będziesz mieć czas i ochotę wychodzić z psem przez okrągły rok?
  3. Trzeba rozważyć kwestie wakacji. Nie wszędzie można zabrać ze sobą psa. Czy masz pomysł na zapewnieni opieki dla zwierzaka podczas wyjazdów?

Jeśli mimo wszystko jesteś zdecydowany, to zapraszamy do wypełnienia ankiety lub kontaktu telefonicznego.

Wypełnienie ankiety nie jest równoznaczne z rezerwacją szczeniaka.