Jakie gryzaki naturalne dla ogara polskiego?

Ogary są psami średniej wielkości, ale potrzebują twardych i wytrzymałych gryzaków. Naturalne gryzaki średniej lub małej twardości u ogarów mogą być doskonałą nagrodą w treningu czy na spacerze, ale nie zajmą ogara na dłużej niż chwilę.

Ogar polski lubi żuć

Każdy pies odczuwa potrzebę gryzienia i żucia. Są to dla psów czynności uspokajające i wyciszająca. Ogary polskie nie są wyjątkami i również chętnie zajmują się gryzakami. Jednak, żeby faktycznie poświęcić chwilę na żucie, ogar musi dostać odpowiednio duży i twardy gryzak.

Naturalny gryzak dla psa powinien być takiej wielkości i twardości, żeby pies poradził sobie z nim na jeden raz. Jeśli gryzak jest za twardy lub za duży, to pies w końcu go porzuci. Gdy dojdzie do takiej sytuacji najlepiej go zabrać i schować na później. No i następnym razem lepiej wybrać coś mniejszego.

W żadnym razie niedokończone gryzaki nie powinny zostawać na wierzchu. To ważne ze względów bezpieczeństwa.

Jakie gryzaki dla ogara polskiego?

Dla dorosłego psa rasy ogar polski najlepiej się sprawdzą gryzaki wołowe, które są twarde i przeważnie dość duże. Dobre też będą gryzaki z baraniny lub koniny, choć te ostatnie nie wszystkie psy lubią. Ważne jest, żeby wybierać gryzaki suszone (niewędzone!) i niebielone.

Z gryzaków wołowych, które zajmą psa na dłużej najlepiej sprawdzą się:

Jaki naturalne gryzaki wybrać dla szczeniaka ogara?

Szczeniaki zębami poznają świat. A dodatkowo przy wymianie zębów swędzą je dziąsła, więc mają większą potrzebę gryzienia. Jednak przy wyborze naturalnego gryzaka dla małego ogarka, trzeba pamiętać, że nie jest to jeszcze dorosły pies. Szczeniak ma mniejsze ząbki i mniejszą szczękę. Dlatego dla malucha lepiej nadają się mniejsze i bardziej miękkie gryzaczki.

Na pewno każdemu szczeniaczkowi przypadną do gustu żwacze wołowe lub baranie. Dobrym wyborem będą też płuca wołowe lub kawałeczki wątroby. Maluchowi można dać również ucho środkowe wieprzowe, które zajmie go na dłuższą chwilę.

Czy ogarowi można podawać kości?

Kości w diecie psów są tematem kontrowersyjnym. Na pewno nie można podawać żadnych gotowanych kości, bo są one zbyt kruche. Surowych gołych kości psom nie należy podawać. Natomiast mięsne kości (takie, które są otoczone mięsem) są bezpieczne dla psów, o ile pies jest przyzwyczajony do ich trawienia.

Jeśli ogar nie jest na co dzień karmiony surowym mięsem z kośćmi, to jego przewód pokarmowy może sobie nie poradzić z podaną okazjonalnie kością. Dlatego najbezpieczniej jest podawać suszone gryzaki, które nie zawierają kości. Naturalne gryzaki powinny być uzupełnieniem codziennej, zbilansowej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *