Szczeniak gwałci nogi – co z tym zrobić?

Ruchy kopulacyjne u psów nie są tożsame z aktywnością seksualną. Ludzie widząc psa, który wykonuje takie ruchy (fachowo ruchy frykcyjne) kojarzą to z zaspokajaniem potrzeb seksualnych. Często w podają w tym kontekście sformułowania o tym, że pies potrzebuje się wyżyć (seksualnie) lub zaspokoić, a to nie jest do końca prawdą. Żeby zrozumieć przyczyny i umieć zaradzić problemowi trzeba spojrzeć szerzej i z perspektywy psa.

Ruchy kopulacyjne – dlaczego pies gwałci?

Wskakiwanie na kogoś (człowieka lub innego psa) czy na przedmiot pojawia się w wielu różnych sytuacjach. Paradoksalnie najrzadziej dzieje się to w kontekście seksualnym (tylko wtedy, gdy pies skacze na sukę podczas cieczki).

Kopulacja jest jednym ze sposobów na rozładowanie emocji, gdy sytuacja jest dla psa zbyt trudna i nie potrafi sobie z nią poradzić. To jest najczęstsza przyczyna zachowań, które są dla ludzi szokujące czy trudne. Pies (szczeniak) wskakuje na nogę właściciela albo na poduszkę, żeby rozładować emocje, które nie mogą znaleźć innego ujścia.

Wprawdzie nie jest to w rzeczywistości gwałt (jak często sądzą właściciele), ale jest to faktycznie problem do rozwiązania. Takie zachowanie świadczy o tym, że piesek znajduje się w sytuacji, która jest dla niego zbyt trudna lub jest zbyt pobudzony. Przyczyną może być na przykład bardzo intensywna zabawa, w trakcie której psiak nazbyt się nakręcił. Te emocje i energia znajdują ujście właśnie w ruchach kopulacyjnych.

Czy ruchy kopulacyjne są problemem?

Za każdym razem kiedy widzimy psa kopulującego z nogą człowieka lub przedmiotem musimy wiedzieć, że jest to pies, który sobie z czymś nie potrafi poradzić. Przeważnie jest to nadmiar emocji i bodźców. Rolą właścicieli jest zadbanie o to, by pies nie nakręcał się do tego stopnia, by takie zachowania były mu potrzebne.

Z wiekiem układ nerwowy psa dojrzewa, a pies uczy się różnych strategii radzenia sobie z nadmiarem bodźców lub emocji.  Jednak młode psy i szczeniaki nie zawsze potrafią znaleźć inne wyjście z sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest, by dostrzegać takie sytuacje i nie doprowadzać malucha do takiego pobudzenia.

Jak reagować, gdy szczeniak zbyt się nakręci?

Jeśli już zdarzy się taka sytuacja, że pies zaczyna coś gwałcić, to absolutnie nie wolno psa karcić czy ganić. Ważne, żeby nie reagować emocjonalnie i gwałtownie, bo to dodatkowo nakręci psiaka i tylko pogorszy sytuację. Jeśli to możliwe, najlepiej spokojnie odejść i nie dotykać psa. Zostawiony w spokoju będzie mógł się wyciszyć.

Jeśli takie zachowania pojawiają się bardzo często, w normalnych sytuacjach, to trzeba się zastanowić czemu pies nie radzi sobie z nimi i być może poszukać pomocy specjalisty.

Ruchy kopulacyjne – czy zawsze mamy do czynienia z problemem?

Ruchy kopulacyjne w psim świecie mają wiele znaczeń. Pojawiają się w zabawie, gdy jeden pies chce powstrzymać drugiego a także jako oznaka dominacji. Jest to po prostu jeden z elementów psiej komunikacji. Uważny obserwator dostrzeże, że takie sytuacje zdarzają się dość często w stadzie psów. Jednak to jest zupełnie inna sprawa niż wyładowywanie emocji poprzez kopulowanie z poduszką czy nogami człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *