To pytanie pada zdecydowanie za rzadko. W zasadzie nikt nie zakłada, że podczas odwiedzin u alpak można doświadczyć strachu. Alpaki uchodzą za wielkie ożywione pluszaki do tulenie i głaskania. Nie ma ograniczeń wiekowych dla odwiedzających. Nie ma takiej potrzeby. Do alpak można przyjechać z niemowlakiem, przedszkolakiem czy nastolatkiem. Odwiedzają nas też sami dorośli w różnym wieku. I każdy przychodzi z tym samym założeniem – będziemy głaskać puchate alpaki.
Jakie jest pierwsze spotkanie z alpakami?
Przeważnie wizycie u nas towarzyszy ekscytacja. Pojawia się zniecierpliwienie związane z oczekiwaniem, bo najpierw przekazujemy różne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa albo szykujemy marchewkę. Kiedy w końcu wszystkie nudne części mamy za sobą i wchodzimy do zwierząt nagle u naszych gości pojawiają się zupełnie nowe emocje.
Przede wszystkim alpaki wychodzą gościom na spotkanie. To bardzo ciekawskie zwierzęta i nawet gdy nie ma na horyzoncie marchewki są zainteresowane kto przyszedł. To jest pierwsze zaskoczenie dla odwiedzających. Odnoszę wrażenie, że ludzie oczekują, że alpaki nie zauważą ich przyjścia. To tak nie działa. One oczywiście widzą, że ktoś do nich przyszedł. I kolejna rzecz, która ludzi zaskakuje – one są u siebie i to one są paniami sytuacji.
Niby to jest oczywiste, a jednak wszyscy są zaskoczeni i czasem wcale nie jest to miła niespodzianka. Bo zamiast pluszaka pojawia się żywe zwierzę.
Czy ludzie boją się alpak na pastwisku?
Bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele osób na początku przez chwilę odczuwa strach a przynajmniej czuje się niepewnie. Moment kiedy alpaki podchodzą do ludzi jest trudny. Co innego zobaczyć alpakę na obrazku, przez płot a co innego stanąć z nią oko w oko. Niektórzy zaczynają się wtedy cofać, a ponieważ mają przed sobą torebki z marchewką zwierzęta idą za nimi. Wtedy mogą poczuć się osaczeni.
To zwykle trwa chwilę, do czasu kiedy ludzie zrozumieją jak ich zachowanie wpływa na zachowanie zwierząt. Po tym początkowym onieśmieleniu kontaktem z dziwnym zwierzęciem, następuje odprężenie. Niezwykle rzadko zdarza się, by ktoś odczuwał strach dłużej. Alpaki w ogóle nie są groźne. Co najwyżej onieśmielające w pierwszym kontaktcie.
Czego uczy spotkanie z alpakami?
Niepewność i zdziwienie w kontakcie ze zwierzęciem ma ogromną wartość edukacyjną. Pokazuje, że w określonej sytuacji, to człowiek jest gościem u zwierzęcia. Zawsze podkreślamy w naszej komunikacji, że jest to spotkanie z alpakami i że alpaki zapraszają do siebie. To ważne, by rozumieć tę relację i mieć świadomość, że zwierzęta mają emocje, zwyczaje i mają prawo wchodzić w interakcje na swoich zasadach.