Alpaki (Lama pacos) są niewielkimi ssakami z długą szyją i długimi nogami. Na pierwszy rzut oka wyglądają trochę jak skrzyżowanie owcy z żyrafą. Alpaki są puchate i zdają się wiecznie uśmiechać. Do tego ich wielkie czarne oczy są otoczone uroczymi rzęsami, których pozazdrościć może im wiele kobiet. Jeszcze niedawno w Polsce były traktowane jak zwierzęta egzotyczne, ale dziś zyskały alpaki status zwierząt gospodarskich i można je spotkać coraz częściej w różnych zakątkach kraju.
Skąd pochodzą alpaki?
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie żyją ich dzicy przodkowie vikunie. Udomowiono je kilka tysięcy lat temu ze względu na ich wyjątkowe runo. Dziś alpaki żyją głównie na terenie Peru, Boliwii i Chile i nadal hodowane są przede wszystkim na wełnę. Mieszkają wysoko w Andach, na wysokości ponad 3500 m n.p.m.
Alpaki dobrze dostosowują się do warunków w zasadzie wszędzie na świecie. Można je spotkać na wszystkich kontynentach. W Polsce populacja alpak również się powiększa i wciąż pojawiają się nowe hodowle.
Czym się różni alpaka od lamy?
Alpaki często są mylone z lamami. Wielu turystów, którzy przyjeżdżają na Roztocze i odwiedzają nasze gospodarstwo myli te zwierzęta. Alpaka i lama są blisko spokrewnione, ale są to dwa odrębne gatunki udomowionych wielbłądowatych. Oba pochodzą z Ameryki południowej i mogą się ze sobą krzyżować.
Alpaki są znacznie mniejsze od lam. Mają inną budowę i zupełnie inne uszy. Uszy lam mają kształt bananów, zaś uszy alpak są bardziej trójkątne i przypominają kształtem grot włóczni. Inny też jest cel hodowli. Alpaki od zawsze hodowano ze względu na ich wyjątkowe runo. Lamy natomiast były zwierzętami jucznymi oraz hodowano je na mięso. Lamy są również wykorzystywane jako zwierzęta stróżujące do pilnowania stad mniejszych przeżuwaczy.
Nasze gospodarstwo Zielona zagroda ma alpaki. Lam nie posiadamy.
Dlaczego runo alpak jest tak wyjątkowe?
Alpaki raz w roku należy ostrzyc. Robi się to wiosną, żeby przed zimą runo zdążyło odrosną. Z jednej alpaki można uzyskać około 2kg welonu, czyli runa najwyższej jakości (z grzbietu).
Wełna z alpak jest szczególnie ceniona ze względu na jej wyjątkowe cechy.
- Runo alpaki jest bardzo delikatne i przyjemne w dotyku.
- Wyroby z wełny z alpak są lekkie, znacznie lżejsze niż z wełny owczej.
- Ma doskonałe właściwości termoregulacyjne.
- Jest hipoalergiczna.
Runo alpaki występuje w ponad dwudziestu naturalnych kolorach. W Polsce jest przerabiane głównie na kołdry, poduszki i włóczkę, z której następnie powstaje rękodzieło – czapki, szaliki, opaski czy skarpety. W krajach, gdzie przemysł włókienniczy jest bardziej rozwinięty produkuje się tkaniny i dzianiny z alpaki.
U nas można kupić kołdry z wełny alpak. Są to leciutkie i bardzo komfortowe kołdry całoroczne.